PIC16F1459-E/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1459-E/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Part Number :
PIC16F1459
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Tradename :
PIC
Packaging :
Tube
Mounting Style :
SMD/SMT
Published :
Frequency :
48MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS :
Details
ROM (words) :
Watchdog Timer :
yes
Supplier Device Package :
20-SSOP
Number of Terminations :
20
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converters :
A/D 9x10b; D/A 1x5b
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Size :
14kB
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Microchip
Terminal Position :
Dual
Screening Level :
TS 16949
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RAM Size :
1K x 8
Number of I/O :
14
Has ADC :
yes
Oscillator Type :
Internal
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Number of Timers/Counters :
3
Terminal Form :
Gull wing
Interfaces :
I2C/SPI/USART/USB
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
PWM Channels :
Terminal Pitch :
0.65mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Type :
Flash
Product :
MCU
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bit Size :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Series :
PIC® XLP™ 16F
EEPROM Size :
DAC Channels :
Device Core :
PIC
Package :
Tube
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Length :
7.2mm
Number of I/Os :
17 I/O
On Chip Program ROM Width :
14
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
DMA Channels :
No
Data Bus Width :
8B
Base Product Number :
PIC16F1459
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Height Seated (Max) :
2mm
Core Size :
8-Bit
Core Processor :
Mounting Type :
Surface Mount
Speed :
48MHz
Product Status :
Active
Max Power Dissipation :
800mW
Data Converter :
A/D 9x10b; D/A 1x5b
Surface Mount :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Number of Programmable I/O :
17
Brand :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
PIC16F1459-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1459-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F1459, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F1459-E/SS pinout, PIC16F1459-E/SS datasheet PDF, PIC16F1459-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1459-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F1459-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1459-E/SS Overview
PIC16F1459-E/SS Features
  • 8-bit processing core which allows for efficient handling of tasks.
  • 14KB of flash memory enabling the storage of large application codes.
  • Extended operating voltage range (2.3V to 5.5V), suitable for battery-powered and portable applications.