PIC16F1458-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F1458-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Series :
PIC® XLP™ 16F
Base Product Number :
PIC16F1458
RAM Size :
512 x 8
Supplier Device Package :
20-SSOP
Package :
Tube
PIC
Data Converters :
A/D 9x10b, D/A 1x5b
Speed :
48MHz
Packaging :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Number of I/O :
17
Internal
Published :
Data Converter :
A/D 9x10b; D/A 1x5b
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Base Part Number :
PIC16F1458
Product Status :
Obsolete
Datasheets
PIC16F1458-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1458-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F1458, PIC16F1458-E/SS pinout, PIC16F1458-E/SS datasheet PDF, PIC16F1458-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1458-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.