PIC16F1458-E/P
Mfr.Part #
PIC16F1458-E/P
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
Published :
Core Architecture :
PIC
Base Part Number :
PIC16F1458
Base Product Number :
PIC16F1458
Mounting Type :
Through Hole
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of I/O :
17
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Speed :
48MHz
Data Converter :
A/D 9x10b; D/A 1x5b
Supplier Device Package :
20-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
RAM Size :
512 x 8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Converters :
A/D 9x10b; D/A 1x5b
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Product Status :
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PIC16F1458-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1458-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F1458, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16F1458-E/P pinout, PIC16F1458-E/P datasheet PDF, PIC16F1458-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1458-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.