PIC16F1455-E/SL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1455-E/SL
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Has ADC :
yes
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Pitch :
1.27mm
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Data Bus Width :
8B
On Chip Program ROM Width :
14
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Published :
DMA Channels :
No
Program Memory Type :
Flash
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Product Number :
PIC16F1455
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Microchip
Number of Terminations :
14
Number of I/O :
8
Mounting Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Data Converter :
A/D 5x10b; D/A 1x5b
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Package :
Tube
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Bit Size :
8
Height Seated (Max) :
1.75mm
EEPROM Size :
Oscillator Type :
Internal
JESD-30 Code :
R-PDSO-G14
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Product Status :
Active
Tradename :
PIC
JESD-609 Code :
e3
Data Converters :
A/D 5x10b, D/A 1x5b
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RAM Size :
1K x 8
Supplier Device Package :
14-SOIC
PWM Channels :
yes
Speed :
48MHz
Number of I/Os :
11 I/O
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Screening Level :
TS 16949
Core Processor :
PIC
Product :
MCU
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
Series :
PIC® XLP™ 16F
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Core Size :
8-Bit
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
DAC Channels :
Additional Feature :
ALSO OPERATES @20MHZ WITH 2.3V MIN
Base Part Number :
PIC16F1455
Frequency :
48MHz
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Datasheets
PIC16F1455-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1455-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:14, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F1455, PIC16F1455-E/SL pinout, PIC16F1455-E/SL datasheet PDF, PIC16F1455-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1455-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.