PIC16F1455-E/JQ
Mfr.Part #
PIC16F1455-E/JQ
Package / Case
16-UQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16UQFN
Program Memory Type :
Flash
Terminal Form :
NO LEAD
DAC Resolution :
5 bit
Package / Case :
16-UQFN Exposed Pad
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Number of Programmable I/O :
11
Memory Size :
14kB
Frequency :
48MHz
Device Core :
PIC
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
RAM Size :
1K x 8
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Timers/Counters :
3
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
RoHS :
Details
Max Power Dissipation :
800mW
Surface Mount :
Number of Terminations :
16
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
PIC16F1455
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Pitch :
0.65mm
Has ADC :
Interface Type :
I2C, LIN, SPI, UART, USART, USB
Oscillator Type :
Internal
Product :
MCU
Number of ADC Channels :
5 Channel
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Tradename :
PIC
Packaging :
Tube
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Package :
Tube
Speed :
48MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Microchip
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Data Converters :
A/D 5x10b, D/A 1x5b
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Core Size :
8-Bit
Length :
4mm
Data Converter :
A/D 5x10b; D/A 1x5b
Brand :
Published :
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) :
0.55mm