PIC16CE625-30/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16CE625-30/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Power Supplies :
3.3/5V
ROM Programmability :
UVPROM
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
PWM Channels :
No
Supplier Device Package :
18-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Number of Terminations :
18
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Supply Voltage :
5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Position :
Dual
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Core Size :
8-Bit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
1W
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Memory Type :
EPROM
Memory Size :
3.5kB
Base Product Number :
PIC16CE625
Packaging :
Tube
Number of I/O :
13
Number of Pins :
18
DMA Channels :
Mounting Type :
Through Hole
Oscillator Type :
External
Published :
Data Bus Width :
8B
EEPROM Size :
128 x 8
Watchdog Timer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
RAM Size :
128 x 8
CPU Family :
PIC
Base Part Number :
PIC16CE625
Mount :
Through Hole
Frequency :
30MHz
Core Processor :
PIC
Data Converters :
Program Memory Type :
OTP
Connectivity :
Has ADC :
Supply Current-Max :
7mA
ROM (words) :
Number of Timers/Counters :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Length :
22.86mm
Access Time :
30 µs
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V