PIC16CE625-20E/SO
Mfr.Part #
PIC16CE625-20E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
Microcontrollers
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Frequency :
20MHz
Oscillator Type :
External
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Product Status :
Active
Package :
Tube
Pbfree Code :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Has ADC :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of Terminations :
18
PIC
Base Part Number :
PIC16CE625
Max Frequency :
20 MHz
Published :
RAM Size :
128 x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Watchdog Timer :
yes
DMA Channels :
No
Max Power Dissipation :
1W
Surface Mount :
EEPROM Size :
128 x 8
On Chip Program ROM Width :
14
CPU Family :
PIC
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
11 Weeks
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
RoHS :
Compliant
JESD-609 Code :
e3
Data Converters :
ROM (words) :
Number of Pins :
18
Supply Current-Max :
7.5mA
Memory Size :
3.5kB
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of I/O :
13
Core Processor :
Height Seated (Max) :
2.64mm
DAC Channels :
Pin Count :
Bit Size :
8
Number of I/Os :
13
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Number of Timers/Counters :
1
Radiation Hardening :
Max Operating Temperature :
125 °C
Access Time :
20 μs
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
20MHz
Base Product Number :
PIC16CE625
Terminal Form :
Gull wing
Power Supplies :
5V
PWM Channels :
Min Supply Voltage :
3 V
Device Core :
Supplier Device Package :
18-SOIC
Number of Programmable I/O :
Datasheets
PIC16CE625-20E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625-20E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:18, Base Part Number:PIC16CE625, Number of Pins:18, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16CE625-20E/SO pinout, PIC16CE625-20E/SO datasheet PDF, PIC16CE625-20E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625-20E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.