PIC16CE625-04E/SO
Mfr.Part #
PIC16CE625-04E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
Min Supply Voltage :
3 V
Number of I/O :
13
PWM Channels :
No
Base Product Number :
PIC16CE625
Pbfree Code :
Memory Size :
3.5kB
Base Part Number :
PIC16CE625
Number of Outputs :
1
Number of Drivers :
1
Has ADC :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
Max Frequency :
4 MHz
Supply Voltage :
5V
Terminal Form :
Gull wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
On Chip Program ROM Width :
14
Data Converters :
CPU Family :
PIC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
18
Product Status :
Active
Speed :
4MHz
DAC Channels :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Max Supply Voltage :
5.5 V
EEPROM Size :
128 x 8
Frequency :
4MHz
8B
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Access Time :
4 µs
Bit Size :
8
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height Seated (Max) :
2.64mm
Device Core :
Max Operating Temperature :
125 °C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS :
Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Core Processor :
Number of Terminations :
18
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Power Dissipation :
1.6W
Pin Count :
Number of I/Os :
13
Supplier Device Package :
18-SOIC
Power Supplies :
3.3/5V
Terminal Position :
Dual
Max Supply Current :
1.5mA
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
JESD-609 Code :
e3
Watchdog Timer :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
DMA Channels :
Package :
Tube
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Series :
PIC® 16C
ROM (words) :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Published :
RAM Size :
128 x 8
Radiation Hardening :
Datasheets
PIC16CE625-04E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625-04E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16CE625, Number of Pins:18, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:18, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16CE625-04E/SO pinout, PIC16CE625-04E/SO datasheet PDF, PIC16CE625-04E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16CE625-04E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.