PIC16C74A-20E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C74A-20E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-QFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 40DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
On Chip Program ROM Width :
14
Max Power Dissipation :
1W
Operating Supply Voltage :
5V
Base Product Number :
PIC16C74
Frequency :
20MHz
Data Converter :
A/D 8x8b
DAC Channels :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Processor :
PIC
Package :
Tray
Number of Timers/Counters :
3
Has ADC :
yes
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
CPU Family :
PIC
Terminal Position :
QUAD
Terminal Pitch :
0.8mm
RAM Size :
192 x 8
Bit Size :
8
Product Status :
Active
Base Part Number :
PIC16C74A
Surface Mount :
yes
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Packaging :
Tray
Supplier Device Package :
44-MQFP (10x10)
Data Converters :
A/D 8x8b
EEPROM Size :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Size :
7kB
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
44-QFP
Pbfree Code :
Published :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Access Time :
20 μs
Pin Count :
44
Length :
10mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
DMA Channels :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Core Size :
8-Bit
Supply Voltage :
5V
Watchdog Timer :
Device Core :
ROM (words) :
Program Memory Type :
OTP
Number of I/O :
33
PWM Channels :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Speed :
20MHz
Terminal Form :
Gull wing
Oscillator Type :
External
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
44
Data Bus Width :
8B
Number of Pins :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Series :
PIC® 16C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Supplies :
5V
Datasheets
PIC16C74A-20E/P
Microchip Technology PIC16C74A-20E/P
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C74A-20E/P Overview
PIC16C74A-20E/P Features
The PIC16C74A-20E/P microcontroller is equipped with several features that make it exceptionally versatile and suitable for a multitude of electronic applications. These include its 7KB of onboard OTP memory, 33 I/O pins, and a dedicated 8-bit core processor with speeds up to 20 MHz. Additionally, it supports serial communication interfaces such as SPI and I2C, enhancing its ability to connect and communicate across various systems and components.