PIC16C74A-10/L
Mfr.Part #
PIC16C74A-10/L
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
Stock
1
In Stock :
1
Data Converter :
A/D 8x8b
Radiation Hardening :
No
Brand :
JESD-609 Code :
e3
Operating Supply Voltage :
5V
Access Time :
10 μs
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Mounting Type :
Surface Mount
Power Supplies :
5V
ECCN Code :
EAR99
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Minimum Operating Temperature :
0 C
Pbfree Code :
yes
Speed :
10MHz
REACH SVHC :
No SVHC
Surface Mount :
yes
Interface Type :
I2C, SPI, USART
RAM Size :
192 x 8
Height :
3.87 mm
EEPROM Size :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Packaging :
Tube
Product Status :
Active
Length :
16.59 mm
DMA Channels :
No
Factory Lead Time :
7 Weeks
Memory Size :
7kB
Data Converters :
A/D 8x8b
Bit Size :
8
Number of PWM Channels :
2
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
On Chip Program ROM Width :
14
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Microchip
Number of Terminations :
44
Package :
Tube
Width :
16.59 mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Tradename :
Max Power Dissipation :
1W
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O :
33
Number of ADC Channels :
8
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Has ADC :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage :
5V
Device Core :
Product :
MCU
Terminal Position :
QUAD
Base Part Number :
PIC16C74A
Series :
PIC® 16C
ROM (words) :
4096
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Watchdog Timer :
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
44
RoHS :
Details
Frequency :
10MHz
Program Memory Type :
OTP
Number of Timers/Counters :
3
Number of I/Os :
33 I/O
Pin Count :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V