PIC16C745-I/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C745-I/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SPDIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of SPI Channels :
Number of I/Os :
22 I/O
Number of I/O :
22
Mount :
Through Hole
Package :
Tube
Memory Type :
EPROM, OTP
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of I2C Channels :
Has ADC :
yes
Operating Temperature (Max) :
85C
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
RAM Size :
256 x 8
Base Product Number :
PIC16C745
Interface Type :
USART/USB
Base Part Number :
PIC16C745
Clock Freq :
24(MHz)
Device Core :
PIC
Max Power Dissipation :
1W
Number of Timers/Counters :
3
Number of UART Channels :
Interfaces :
USART/USB
Operating Supply Voltage (Typ) :
5(V)
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Number of Timers - General Purpose :
3
Lead Free :
Lead Free
Height :
3.43mm
Typical Operating Supply Voltage :
4.35 → 5.25 V
EEPROM Size :
Family Name :
PIC16C
Watchdog Timer :
yes
Brand :
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Tradename :
PIC
Device Core Size :
8(b)
Oscillator Type :
External
Number of Ethernet Channels :
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
Total Internal Ram Size :
256B(kB)
Product Status :
Active
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Program Memory Type :
OTP
Data Bus Width :
8B
Mounting :
Operating Temperature Classification :
Industrial
Frequency :
24MHz
Operating Temperature (Min) :
-40C
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of ADC Channels :
5
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Address Bus Width :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Power Supplies :
5V
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
6 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Dimensions :
35.18 x 7.49 x 3.43mm
Interface :
SCI, UART, USART, USB
Nominal Supply Current :
16mA
CPU Family :
Rad Hardened :
No
Connectivity :
SCI, UART/USART, USB
DMA Channels :
Series :
PIC® 16C
Microchip
Core Processor :
Speed :
24MHz
Mounting Style :
Pin Count :
28
Access Time :
20 μs
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
# I/Os (Max) :
22
Length :
35.18mm
Terminal Position :
Dual
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Packaging :
Tube
Number of Bits :
8
REACH SVHC :
No SVHC
Memory Size :
14kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.35V~5.25V
Number of Pins :
28
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product :
MCU
Bit Size :
8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package Type :
SPDIP
Core Size :
8-Bit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
Qualification :
Programmable :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Data Converters :
A/D 5x8b
Operating Supply Voltage (Min) :
4.35(V)
RoHS :
Details
Data Converter :
A/D 5x8b
Number of PWM Channels :
2
Operating Supply Voltage (Max) :
5.25(V)
Width :
7.49mm
Datasheets
PIC16C745-I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C745-I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16C745, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:28, Number of Terminations:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16C745-I/SP pinout, PIC16C745-I/SP datasheet PDF, PIC16C745-I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C745-I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.