PIC16C73B-20I/SP
Mfr.Part #
PIC16C73B-20I/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SPDIP
Microcontrollers
Address Bus Width :
8B
Operating Supply Voltage (Typ) :
5(V)
Brand :
Microchip Technology / Atmel
No
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
Base Part Number :
PIC16C73B
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Total Internal Ram Size :
192B(kB)
ROM (words) :
Tradename :
yes
Instruction Set Architecture :
RISC
Speed :
20MHz
Operating Supply Voltage :
5V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Device Core Size :
8(b)
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Power Supplies :
5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
I2C, SPI, UART/USART
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Rad Hardened :
Microchip
Height :
3.429mm
Surface Mount :
Number of Bits :
8
RoHS :
Compliant
EEPROM Size :
Operating Temperature (Min) :
-40C
Length :
35.179mm
Number of PWM Channels :
2
Interfaces :
Supply Voltage :
5V
Mounting :
Through Hole
28
Number of Programmable I/O :
8-Bit
Programmable :
Schedule B :
Operating Supply Voltage (Min) :
4(V)
Data Converters :
A/D 5x8b
Number of UART Channels :
1
Memory Type :
7kB
Min Operating Temperature :
-40 °C
Frequency :
20MHz
Operating Temperature Classification :
Industrial
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Max Operating Temperature :
85 °C
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
28
Number of Timers - General Purpose :
3
Core Architecture :
Max Power Dissipation :
1W
Number of ADC Channels :
5
I2C/SPI/USART
Number of SPI Channels :
1
Number of I/Os :
Number of A/D Converters :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Tube
Max Frequency :
20 MHz
Core Processor :
# I/Os (Max) :
Width :
7.493mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature (Max) :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package Type :
SPDIP
REACH SVHC :
No SVHC
Product :
MCU
Max Supply Voltage :
5.5 V
Terminal Position :
Dual
Number of I2C Channels :
Clock Freq :
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Nominal Supply Current :
5mA
Operating Temp Range :
-40C to 85C
PIC® 16C
Min Supply Voltage :
4 V
Watchdog Timer :
Pin Count :
Device Core :
Datasheets
PIC16C73B-20I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C73B-20I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16C73B, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:28, PIC16C73B-20I/SP pinout, PIC16C73B-20I/SP datasheet PDF, PIC16C73B-20I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C73B-20I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.