PIC16C73B-20/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C73B-20/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SPDIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Product Number :
PIC16C73
Pbfree Code :
yes
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Number of SPI Channels :
1
Memory Size :
7kB
Series :
PIC® 16C
Mounting :
Through Hole
Microchip
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage :
5V
ROM (words) :
Number of Pins :
28
Base Part Number :
PIC16C73B
Pin Count :
28
Height :
3.43mm
Published :
Bit Size :
8
Device Core :
PIC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Typical Operating Supply Voltage :
4 → 5.5 V
Program Memory Type :
OTP
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
REACH SVHC :
No SVHC
Number of ADC Channels :
5
EEPROM Size :
Family Name :
PIC16C
Operating Temperature (Min) :
0C
DMA Channels :
No
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Tube
Dimensions :
35.18 x 7.49 x 3.43mm
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Number of A/D Converters :
1
Package Type :
SPDIP
Data Converter :
A/D 5x8b
Operating Temperature (Max) :
70C
Qualification :
Max Power Dissipation :
1W
Oscillator Type :
External
Maximum Operating Temperature :
+70 °C
CPU Family :
PIC
Operating Supply Voltage :
5V
Lead Free :
Lead Free
Number of UART Channels :
Minimum Operating Temperature :
0 °C
Surface Mount :
No
Package :
Tube
Access Time :
20 μs
Number of Terminations :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Length :
35.18mm
Interfaces :
I2C, SPI, USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Product Status :
Active
Number of I2C Channels :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rad Hardened :
Number of I/Os :
22 I/O
Clock Freq :
20(MHz)
Watchdog Timer :
yes
Mounting Style :
Through Hole
Data Converters :
A/D 5x8b
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Instruction Set Architecture :
RISC
Speed :
20MHz
Operating Supply Voltage (Typ) :
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
Mounting Type :
Width :
7.49mm
Data Bus Width :
8B
Power Supplies :
5V
Has ADC :
Radiation Hardening :
Core Size :
8-Bit
Operating Temp Range :
0C to 70C
Number of I/O :
22
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency :
20MHz
Operating Supply Voltage (Min) :
4(V)
Number of Timers - General Purpose :
3
Product :
MCU
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Supplier Device Package :
28-SPDIP
RoHS :
Details
Terminal Position :
Dual
Programmable :
Number of Bits :
8
Tradename :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
RAM Size :
192 x 8
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
JESD-609 Code :
e3
Total Internal Ram Size :
192B(kB)
Device Core Size :
8(b)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Ethernet Channels :
MSL :
Core Processor :
# I/Os (Max) :
22
Number of Timers/Counters :
3
Number of PWM Channels :
2
Datasheets
PIC16C73B-20/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C73B-20/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16C73B, Number of Terminations:28, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16C73B-20/SP pinout, PIC16C73B-20/SP datasheet PDF, PIC16C73B-20/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C73B-20/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C73B-20/SP
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C73B-20/SP Overview
PIC16C73B-20/SP Features
The PIC16C73B-20/SP microcontroller offers several key features that make it suitable for demanding applications. These include an 8-bit processor for efficient data handling, 7KB of on-chip OTP memory for reliable data storage, and a comprehensive set of peripherals such as serial communication interfaces, which support enhanced connectivity options. Additionally, its low-power consumption and wide operating voltage range (2.5V to 5.5V) ensure that the device is highly effective in power-sensitive applications.