PIC16C715-20E/SS
Mfr.Part #
PIC16C715-20E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
Pin Count :
20
Supplier Device Package :
20-SSOP
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Speed :
20MHz
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Length :
7.2mm
Supply Voltage :
5V
Number of Pins :
20
Supply Current-Max :
30mA
No
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Terminations :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Memory Size :
2kB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Frequency :
20MHz
External
Memory Type :
EPROM
Power Supplies :
5V
Product Status :
Obsolete
Datasheets
PIC16C715-20E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C715-20E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Base Part Number:PIC16C715, PIC16C715-20E/SS pinout, PIC16C715-20E/SS datasheet PDF, PIC16C715-20E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C715-20E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.