PIC16C715-20E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C715-20E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
EEPROM Size :
Supply Voltage :
5V
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
18
Core Processor :
PIC
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Data Converters :
A/D 4x8b
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
18
DMA Channels :
No
Memory Type :
EPROM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Part Number :
PIC16C715
Data Bus Width :
8B
Base Product Number :
PIC16C715
Device Core :
PIC
ECCN Code :
EAR99
PWM Channels :
Terminal Form :
Gull wing
Power Supplies :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Timers/Counters :
1
Interface :
Serial
Connectivity :
Number of I/O :
13
Density :
16 Kb
Access Time :
20 μs
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Mount :
Surface Mount
Speed :
20MHz
Has ADC :
yes
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Lead Free :
Lead Free
Product Status :
Active
Series :
PIC® 16C
RAM Size :
128 x 8
Supplier Device Package :
18-SOIC
Package :
Tube
Bit Size :
8
DAC Channels :
Operating Supply Voltage :
5V
Memory Size :
3.5kB
Watchdog Timer :
Oscillator Type :
External
Packaging :
Tube
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Program Memory Type :
OTP
JESD-609 Code :
e3
Data Converter :
A/D 4x8b
On Chip Program ROM Width :
14
Core Size :
8-Bit
Number of Pins :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Height Seated (Max) :
2.642mm
Terminal Position :
Dual
ROM (words) :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
CPU Family :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Frequency :
20MHz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Supply Current-Max :
30mA
Datasheets
PIC16C715-20E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C715-20E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:18, Base Part Number:PIC16C715, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:18, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, PIC16C715-20E/SO pinout, PIC16C715-20E/SO datasheet PDF, PIC16C715-20E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C715-20E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C715-20E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C715-20E/SO Overview
PIC16C715-20E/SO Features
This microcontroller boasts 3.5KB of OTP memory, which allows for single-use programmability, perfect for cost-sensitive applications where design confidentiality is important. The device operates at a voltage range of 2.5V to 5.5V, offering flexibility for various power supply designs. Additionally, its enhanced 33 instruction set architecture facilitates faster and more efficient processing capabilities, suitable for a broad spectrum of tasks. The PIC16C715-20E/SO also features an 8-bit timer, watchdog timer, and 13 I/O pins, supporting complex and multitasking operational setups.