PIC16C711-20E/SO
Mfr.Part #
PIC16C711-20E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC
Dual
Microchip
Data Bus Width :
8B
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RAM Size :
68 x 8
Watchdog Timer :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage :
5V
Supplier Device Package :
18-SOIC
Product Status :
Active
Core Processor :
PIC
Operating Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tube
Number of Terminations :
18
Base Part Number :
PIC16C711
Number of I/O :
13
RoHS :
Details
Power Supplies :
5V
PIC
Product :
MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/Os :
13 I/O
Base Product Number :
PIC16C711
Pin Count :
18
Max Power Dissipation :
1W
Radiation Hardening :
Length :
11.55 mm
Tradename :
Height Seated (Max) :
2.642mm
Height :
2.05 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Speed :
20MHz
Supply Current-Max :
30mA
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Package :
Tube
Data Converters :
A/D 4x8b
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
Mounting Style :
SMD/SMT
Frequency :
20MHz
Memory Size :
1.8kB
Width :
7.5 mm
Lead Free :
Lead Free
Device Core :
DAC Channels :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of ADC Channels :
4 Channel
Datasheets
PIC16C711-20E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C711-20E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:18, Base Part Number:PIC16C711, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:18, PIC16C711-20E/SO pinout, PIC16C711-20E/SO datasheet PDF, PIC16C711-20E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C711-20E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.