PIC16C66-20I/SO
Mfr.Part #
PIC16C66-20I/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC
Microcontrollers
Terminal Pitch :
1.27mm
RAM Size :
368 x 8
Max Supply Voltage :
6 V
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Microchip
Base Part Number :
PIC16C66
Number of Programmable I/O :
22
Data Converters :
On Chip Program ROM Width :
14
Number of I/O :
22
Number of Timers/Counters :
3
Series :
PIC® 16C
Pbfree Code :
yes
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
PWM Channels :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
PIC
Number of I/Os :
22 I/O
Terminal Position :
Dual
Min Operating Temperature :
-40 °C
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
2.642mm
JESD-609 Code :
e3
Speed :
20MHz
Number of Terminations :
28
Radiation Hardening :
Product :
MCU
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Max Power Dissipation :
1W
Data Bus Width :
8B
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Power Supplies :
5V
Supply Current-Max :
20mA
Min Supply Voltage :
4 V
CPU Family :
PIC
Access Time :
20 μs
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
28-SOIC
EEPROM Size :
Published :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
28
Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tube
Max Operating Temperature :
85 °C
Length :
17.894mm
Package :
Tube
Device Core :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Base Product Number :
PIC16C66
Product Status :
Active
Memory Size :
14kB
Bit Size :
8
Operating Supply Voltage :
5V
DMA Channels :
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Tradename :
Max Frequency :
20 MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Frequency :
20MHz
Oscillator Type :
External
Height :
2.05 mm
REACH SVHC :
No SVHC
Pin Count :
Width :
7.5 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
7 Weeks
ROM (words) :
Mounting Style :
SMD/SMT
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Datasheets
PIC16C66-20I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C66-20I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16C66, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16C66-20I/SO pinout, PIC16C66-20I/SO datasheet PDF, PIC16C66-20I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C66-20I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C66-20I/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C66-20I/SO Overview
PIC16C66-20I/SO Features
This microcontroller unit boasts several features that make it an excellent choice for designers and engineers looking for a scalable and flexible solution. Key features include an 8-bit processing core, 14KB of OTP memory for program storage, and multiple I/O pins to support a variety of peripherals. The device operates within a voltage range of 2.5V to 5.5V, providing adaptability in different power environments, and it includes an integrated watchdog timer for improved reliability and system recovery capabilities.