PIC16C64A-20E/PT
Mfr.Part #
PIC16C64A-20E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44TQFP
Package :
Tray
Memory Type :
EPROM
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~6V
Number of Programmable I/O :
33
Number of Pins :
44
Max Power Dissipation :
1W
Series :
PIC® 16C
Core Architecture :
Access Time :
20 μs
Product Status :
Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
Min Supply Voltage :
4V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package / Case :
44-TQFP
Frequency :
20MHz
Watchdog Timer :
yes
Max Supply Voltage :
6V
Packaging :
Tray
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Max Frequency :
20MHz
33
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
125°C
Speed :
20MHz