PIC16C63A-20I/SP
Mfr.Part #
PIC16C63A-20I/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SPDIP
Stock
120
In Stock :
120
EEPROM Size :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Microchip
Mounting Style :
Through Hole
Supply Voltage :
5V
Frequency :
20MHz
Data Converters :
Height Seated (Max) :
4.06mm
Height :
3.43mm
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Memory Type :
EPROM, OTP
Instruction Set Architecture :
RISC
Power Supplies :
5V
Package Type :
PDIP
8-Bit
Pin Count :
28
MSL :
REACH SVHC :
No SVHC
8
Family Name :
PIC16C
RoHS :
Details
Number of I2C Channels :
0
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
Dual
Number of Ethernet Channels :
0
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Typical Operating Supply Voltage :
2.5 → 6 V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Base Part Number :
PIC16C63A
Pbfree Code :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
yes
Number of Terminations :
28
Number of SPI Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Width :
7.49mm
Max Power Dissipation :
1W
Has ADC :
No
Published :
CPU Family :
PIC
Mount :
Through Hole
Number of I/O :
22
DMA Channels :
No
Number of Timers/Counters :
3
Radiation Hardening :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
DAC Channels :
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Number of Pins :
Base Product Number :
PIC16C63
ROM (words) :
On Chip Program ROM Width :
14
PIC
Dimensions :
35.18 x 7.49 x 3.43mm
Number of PWM Channels :
2
Number of UART Channels :
1
Memory Size :
7kB
Length :
35.18mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Series :
PIC® 16C
Number of I/Os :
22 I/O
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Product Status :
Active
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Mounting Type :
Operating Supply Voltage :
5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Qualification :
Product :
MCU
Speed :
20MHz
Bit Size :
8
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Access Time :
20 μs
RAM Size :
192 x 8
Device Core :
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Tradename :
Datasheets
PIC16C63A-20I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C63A-20I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16C63A, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:28, Mounting Type:Through Hole, PIC16C63A-20I/SP pinout, PIC16C63A-20I/SP datasheet PDF, PIC16C63A-20I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C63A-20I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C63A-20I/SP
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C63A-20I/SP Overview
PIC16C63A-20I/SP Features
This microcontroller boasts several features that make it highly attractive for complex digital circuits. Key attributes include its 7KB of OTP (One-Time Programmable) memory for secure code storage, 128 bytes of RAM for efficient data handling, and an oscillator for precise clock functionalities. Moreover, it supports a wide voltage range from 2.5V to 5.5V, making it adaptable to different power setups. The PIC16C63A-20I/SP also features programmable interrupt capabilities, enhancing its efficiency in handling multiple tasks and improving response times in critical applications.