PIC16C63A-20I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C63A-20I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Published :
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Program Memory Type :
OTP
Oscillator Type :
External
Memory Type :
EPROM
Number of Bits :
8
Memory Size :
4kB
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Data Bus Width :
8B
EEPROM Size :
Package :
Tube
Data Converters :
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
PIC® 16C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
20MHz
Core Architecture :
PIC
Number of I/O :
22
Core Processor :
PIC
Max Power Dissipation :
1W
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Max Supply Voltage :
5.5V
RAM Size :
192 x 8
Max Frequency :
20MHz
Number of Timers/Counters :
8
Packaging :
Tube
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Number of Programmable I/O :
22
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Base Part Number :
PIC16C63A
Min Supply Voltage :
3.65V
Frequency :
20MHz
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Core Size :
8-Bit
Max Operating Temperature :
85°C
Watchdog Timer :
yes
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Product Status :
Obsolete
Base Product Number :
PIC16C63
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-40°C