PIC16C62B-20/SS
Mfr.Part #
PIC16C62B-20/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP
EEPROM Size :
Memory Type :
EPROM, OTP
Number of I/Os :
28 I/O
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Timers/Counters :
3
Data Converters :
Operating Temperature (Max) :
70C
Core Processor :
PIC
Package Type :
SSOP
Power Dissipation (Max) :
1000(mW)
CPU Family :
PIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Minimum Operating Temperature :
0 C
Total Internal Ram Size :
128B(kB)
Operating Temperature (Min) :
0C
Interfaces :
I2C/SPI
Device Core :
Base Product Number :
PIC16C62
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Package :
Tube
Max Power Dissipation :
1W
Access Time :
20 μs
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tradename :
Base Part Number :
PIC16C62B
Length :
10.2mm
Product :
MCU
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Power Supplies :
5V
Terminal Pitch :
0.65mm
Height Seated (Max) :
1.98mm
Operating Supply Voltage (Min) :
4(V)
Number of Terminations :
28
DAC Channels :
8-Bit
Number of Pins :
28
Number of Timers - General Purpose :
3
Operating Temperature Classification :
COMMERCIAL
Interface Type :
I2C/SPI
Width :
5.3 mm
Clock Freq :
20(MHz)
Connectivity :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
On Chip Program ROM Width :
14
Packaging :
Tube
Programmable :
yes
Height :
1.75 mm
ROM (words) :
Frequency :
20MHz
Operating Supply Voltage :
5V
Microchip
JESD-609 Code :
e3
Series :
PIC® 16C
Operating Temp Range :
0C to 70C
OTP
Operating Supply Voltage (Typ) :
Oscillator Type :
External
Supply Current-Max :
20mA
# I/Os (Max) :
22
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Interface :
I2C, SPI, SSP
Dual
RoHS :
Details
Mounting :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Memory Size :
3.5kB
PWM Channels :
Data Bus Width :
8B
Has ADC :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
DMA Channels :
Product Status :
Active
Mounting Style :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
8 Weeks
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage :
5V
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
28-SSOP
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Brand :
RAM Size :
128 x 8
Instruction Set Architecture :
RISC
Rad Hardened :
Device Core Size :
8(b)
Pin Count :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Bit Size :
8
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
Number of I/O :
22
Datasheets
PIC16C62B-20/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C62B-20/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16C62B, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C TA, PIC16C62B-20/SS pinout, PIC16C62B-20/SS datasheet PDF, PIC16C62B-20/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C62B-20/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.