PIC16C622A-20E/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C622A-20E/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Terminations :
20
Published :
Speed :
20MHz
JESD-609 Code :
e0
Data Bus Width :
8B
Core Size :
8-Bit
Number of Timers/Counters :
1
Device Core :
PIC
Oscillator Type :
External
Access Time :
20 μs
Package :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Max Power Dissipation :
1W
CPU Family :
PIC
Memory Type :
EPROM
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Frequency :
20MHz
ROM Programmability :
UVPROM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Program Memory Type :
OTP
Connectivity :
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Terminal Pitch :
0.635mm
Bit Size :
8
Watchdog Timer :
yes
Series :
PIC® 16C
Supplier Device Package :
20-SSOP
Packaging :
Tube
EEPROM Size :
Operating Supply Voltage :
5.5V
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of I/O :
13
Memory Size :
3.5kB
Number of Pins :
20
Core Processor :
Pbfree Code :
No
Product Status :
Active
RAM Size :
128 x 8
Mount :
Surface Mount
Data Converters :
Base Part Number :
PIC16C622A
Pin Count :
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Base Product Number :
PIC16C622
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Power Supplies :
3.3/5V
Datasheets
PIC16C622A-20E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C622A-20E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, Base Part Number:PIC16C622A, PIC16C622A-20E/SS pinout, PIC16C622A-20E/SS datasheet PDF, PIC16C622A-20E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C622A-20E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C622A-20E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C622A-20E/SS Overview
PIC16C622A-20E/SS Features
This IC features a range of built-in capabilities designed to support varied complex functions and enhance its utility in embedded systems. Key features include a wide operating voltage range of 2.5V to 5.5V, which provides flexibility across different power setups and ensures stability in fluctuating power environments. The device boasts an internal oscillator, which simplifies circuit design by reducing the number of external components required. Additionally, its 20-pin SSOP (Shrink Small Outline Package) allows for a reduction in board space, making it perfect for space-constrained applications.