PIC16C621A-20E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C621A-20E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Oscillator Type :
External
Series :
PIC® 16C
Pin Count :
18
Terminal Position :
Dual
DMA Channels :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Timers/Counters :
1
Speed :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Family Name :
PIC
PWM Channels :
No
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Brand :
Mounting Type :
Surface Mount
Device Core :
PIC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Microchip
Has ADC :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.5V~5.5V
Number of I/O :
13
Height :
2.05 mm
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Program Memory Type :
OTP
CPU Family :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS :
Details
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Pins :
18
RAM Size :
96 x 8
Tradename :
Core Size :
8-Bit
DAC Channels :
Package Type :
SOIC
Supply Voltage :
5V
Data Bus Width :
8B
Width :
7.5 mm
Product Status :
Active
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
18-SOIC
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tube
Published :
EEPROM Size :
Number of Terminations :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Length :
11.55 mm
Bit Size :
8
JESD-609 Code :
e3
On Chip Program ROM Width :
14
Memory Type :
EPROM
Base Product Number :
PIC16C621
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of I/Os :
13 I/O
Height Seated (Max) :
2.64mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Connectivity :
Access Time :
20 μs
Mounting Style :
SMD/SMT
Memory Size :
1.8kB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
Watchdog Timer :
yes
Data Converters :
Package :
Tube
Power Supplies :
3.3/5V
Frequency :
20MHz
Max Power Dissipation :
1W
Core Processor :
Product :
MCU
Base Part Number :
PIC16C621A
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Current-Max :
7mA
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Datasheets
PIC16C621A-20E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C621A-20E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:18, Number of Terminations:18, Base Part Number:PIC16C621A, PIC16C621A-20E/SO pinout, PIC16C621A-20E/SO datasheet PDF, PIC16C621A-20E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C621A-20E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.