PIC16C58B-40/SO
Mfr.Part #
PIC16C58B-40/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 18SOIC
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
40MHz
Number of Pins :
18
Data Bus Width :
8B
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
18-SOIC
Supply Voltage :
5V
DAC Channels :
No
JESD-609 Code :
e3
RAM Size :
73 x 8
Number of Terminations :
18
3KB 2K x 12
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Access Time :
40 μs
Published :
Base Product Number :
PIC16C58
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Max Power Dissipation :
800mW
Core Processor :
PIC
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
OTP
Factory Lead Time :
8 Weeks
External
CPU Family :
PIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Base Part Number :
PIC16C58B
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Tube
Terminal Form :
Gull wing
ROM (words) :
On Chip Program ROM Width :
12
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency :
40MHz
Power Supplies :
2.5/6.25V
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of I/O :
12
Memory Type :
EPROM
Height Seated (Max) :
2.64mm
Datasheets
PIC16C58B-40/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C58B-40/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:18, Number of Terminations:18, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16C58B, PIC16C58B-40/SO pinout, PIC16C58B-40/SO datasheet PDF, PIC16C58B-40/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C58B-40/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C58B-40/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C58B-40/SO Overview
PIC16C58B-40/SO Features
This microcontroller features a streamlined architecture that includes a lack of an interrupt system, which simplifies the design for applications where interrupt handling is not critical. The PIC16C58B-40/SO operates at a speed of up to 40 MHz, providing swift processing capabilities for a variety of applications. With its low power consumption and wide operating voltage range, it supports a broad array of devices and systems, enhancing its utility in a diverse set of applications.