PIC16C58B-20/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C58B-20/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 18DIP
Stock
240
In Stock :
240
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Packaging :
Tube
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Nominal Supply Current :
2mA
Factory Lead Time :
6 Weeks
Oscillator Type :
External
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Connectivity :
Number of Timers/Counters :
1
Base Product Number :
PIC16C58
Base Part Number :
PIC16C58B
PWM Channels :
No
Product Status :
Active
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Tradename :
PIC
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/O :
12
Bit Size :
8
Height Seated (Max) :
4.32mm
Width :
6.35 mm
ECCN Code :
EAR99
Memory Size :
2kB
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Bus Width :
8B
Length :
22.86 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Height :
3.3 mm
Mount :
Through Hole
Number of Bits :
8
Microchip
Brand :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
RAM Size :
73 x 8
Package / Case :
18-DIP (0.300, 7.62mm)
Terminal Position :
Dual
Published :
2002
Minimum Operating Temperature :
0 C
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
18-PDIP
Supply Voltage :
5V
RoHS :
Details
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Pins :
18
JESD-609 Code :
e3
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Number of I/Os :
12 I/O
Mounting Style :
Through Hole
Max Power Dissipation :
800mW
CPU Family :
PIC
Series :
PIC® 16C
Data Converters :
Mounting Type :
Address Bus Width :
8B
Number of Terminations :
18
Memory Type :
EPROM, OTP
Has ADC :
Product :
MCU
EEPROM Size :
Access Time :
20 μs
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Size :
8-Bit
Device Core :
DAC Channels :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Program Memory Type :
OTP
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
On Chip Program ROM Width :
12
Frequency :
20MHz
Core Processor :
Pin Count :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Watchdog Timer :
yes
Power Supplies :
5V
Package :
Tube
DMA Channels :
Peripherals :
POR, WDT
Datasheets
PIC16C58B-20/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C58B-20/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16C58B, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:18-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:18, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:18, PIC16C58B-20/P pinout, PIC16C58B-20/P datasheet PDF, PIC16C58B-20/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C58B-20/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.