PIC16C57C-20/SP
Mfr.Part #
PIC16C57C-20/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SPDIP
Stock
154
In Stock :
154
Microcontrollers
Number of I/Os :
20 I/O
Published :
2016
No
Core Size :
8-Bit
Core Processor :
PIC
Pin Count :
Max Power Dissipation :
800mW
Base Product Number :
PIC16C57
Tradename :
PIC
Number of Bits :
8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Timers/Counters :
1
On Chip Program ROM Width :
12
Height :
3.3 mm
Program Memory Type :
OTP
Number of Pins :
Radiation Hardening :
REACH SVHC :
No SVHC
Width :
7.24 mm
Series :
PIC® 16C
Data Converters :
Mounting Style :
Through Hole
DAC Channels :
Height Seated (Max) :
4.06mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/O :
20
Product :
MCU
Package :
Tube
Terminal Pitch :
2.54mm
Frequency :
20MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Memory Size :
3kB
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Microchip
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
yes
Interface :
RS-232
Product Status :
Active
Device Core :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Address Bus Width :
8B
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Nominal Supply Current :
2mA
Pbfree Code :
yes
Operating Supply Voltage :
5V
RoHS :
Details
Speed :
20MHz
Oscillator Type :
External
Length :
34.67mm
Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
RAM Size :
72 x 8
Packaging :
Tube
Brand :
PWM Channels :
CPU Family :
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Minimum Operating Temperature :
0 C
Bit Size :
8
Datasheets
PIC16C57C-20/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C57C-20/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16C57C, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:28, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16C57C-20/SP pinout, PIC16C57C-20/SP datasheet PDF, PIC16C57C-20/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C57C-20/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.