PIC16C56AT-40/SS
Mfr.Part #
PIC16C56AT-40/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP
POR, WDT
CPU Family :
Speed :
40MHz
Bit Size :
8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Supplier Device Package :
20-SSOP
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
On Chip Program ROM Width :
12
Base Product Number :
PIC16C56
Memory Type :
EPROM
Terminal Pitch :
0.65mm
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Connectivity :
JESD-609 Code :
e3
RAM Size :
25 x 8
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Supplies :
2.5/6.25V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
DAC Channels :
Published :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
ECCN Code :
3A991.A.2
Pin Count :
20
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
8
Number of Pins :
20
Number of I/O :
12
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Pbfree Code :
Terminal Form :
Gull wing
Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
PIC16C56A
Memory Size :
1kB
Frequency :
40MHz
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Length :
7.2mm
Access Time :
40 μs
Product Status :
Obsolete
Datasheets
PIC16C56AT-40/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C56AT-40/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Base Part Number:PIC16C56A, Number of Terminations:20, PIC16C56AT-40/SS pinout, PIC16C56AT-40/SS datasheet PDF, PIC16C56AT-40/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C56AT-40/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.