PIC16C56A-40/SO
Mfr.Part #
PIC16C56A-40/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
18
CPU Family :
PIC
Max Power Dissipation :
800mW
Product Status :
Active
DMA Channels :
No
Device Core :
PIC
Access Time :
40 μs
8
Power Supplies :
2.5/6.25V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Speed :
40MHz
Package :
Tube
Frequency :
40MHz
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mount :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
1
OTP
Series :
PIC® 16C
Height Seated (Max) :
2.64mm
Memory Size :
1kB
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Product Number :
PIC16C56
EEPROM Size :
Number of I/O :
12
Base Part Number :
PIC16C56A
RAM Size :
25 x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Published :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Core Processor :
Supply Voltage :
5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Supplier Device Package :
18-SOIC
Number of Terminations :
18
Oscillator Type :
External
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tube
DAC Channels :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V