PIC16C56A-20I/SS
Mfr.Part #
PIC16C56A-20I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP
Terminal Pitch :
0.65mm
Max Power Dissipation :
800mW
Mount :
Speed :
20MHz
On Chip Program ROM Width :
12
Number of I/O :
12
JESD-609 Code :
e3
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Pins :
20
ECCN Code :
EAR99
Frequency :
20MHz
Length :
7.2mm
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Base Product Number :
PIC16C56
Supplier Device Package :
20-SSOP
PWM Channels :
No
CPU Family :
Number of Timers/Counters :
1
Operating Supply Voltage :
5V
Data Converters :
Memory Size :
1kB
Bit Size :
8
Power Supplies :
5V
Radiation Hardening :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Device Core :
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
5V
DAC Channels :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Access Time :
20 μs
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Peripherals :
POR, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Base Part Number :
PIC16C56A
Package :
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Status :
Active
Memory Type :
EPROM
Datasheets
PIC16C56A-20I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C56A-20I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Base Part Number:PIC16C56A, PIC16C56A-20I/SS pinout, PIC16C56A-20I/SS datasheet PDF, PIC16C56A-20I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C56A-20I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.