PIC16C554-20/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C554-20/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
Stock
300
In Stock :
300
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Power Supplies :
5V
DAC Channels :
No
Number of I/O :
13
Connectivity :
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
1997
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
JESD-609 Code :
e3
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Timers/Counters :
1
Base Product Number :
PIC16C554
Pin Count :
18
Max Operating Temperature :
70 °C
Frequency :
20MHz
Product Status :
Active
Length :
11.55 mm
Base Part Number :
PIC16C554
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
18-SOIC
Has ADC :
Microchip
Device Core :
PIC
Data Bus Width :
8B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
On Chip Program ROM Width :
14
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Minimum Operating Temperature :
0 C
Memory Type :
EPROM
Max Supply Voltage :
5.5 V
Product :
MCU
Access Time :
20 μs
Program Memory Size :
896B 512 x 14
ROM (words) :
512
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Watchdog Timer :
yes
Height Seated (Max) :
2.64mm
EEPROM Size :
Height :
2.05 mm
Packaging :
Tube
Terminal Form :
Gull wing
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Supply Current-Max :
20mA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Brand :
RAM Size :
80 x 8
Supply Voltage :
5V
PWM Channels :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style :
SMD/SMT
Package :
Tube
Core Architecture :
PIC
Min Supply Voltage :
3 V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Pins :
18
DMA Channels :
Program Memory Type :
OTP
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Data Converters :
Oscillator Type :
External
Speed :
20MHz
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
Series :
PIC® 16C
Max Frequency :
20 MHz
Width :
7.5 mm
Schedule B :
Peripherals :
POR, WDT
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
CPU Family :
Bit Size :
8
Tradename :
Max Power Dissipation :
1W
Core Processor :
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Programmable I/O :
13
RoHS :
Compliant
Core Size :
8-Bit
Pbfree Code :
yes
Memory Size :
896B
Min Operating Temperature :
0 °C
Number of I/Os :
Datasheets
PIC16C554-20/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C554-20/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Base Part Number:PIC16C554, Number of Pins:18, Number of Terminations:18, Operating Temperature:0°C~70°C TA, PIC16C554-20/SO pinout, PIC16C554-20/SO datasheet PDF, PIC16C554-20/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C554-20/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C554-20/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C554-20/SO Overview
PIC16C554-20/SO Features
The PIC16C554-20/SO microcontroller includes several key features that make it an excellent choice for demanding applications. It has a wide operating voltage range, supporting 2.5V to 5.5V, which provides flexibility in different power environments. The device also features a precision internal oscillator, reducing the need for external components. With four I/O ports, it offers ample connectivity options for peripherals. Additionally, its built-in power-on reset and watchdog timer ensure reliable operation under adverse conditions.