PIC16C55-10E/SS
Mfr.Part #
PIC16C55-10E/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP
Lead Free
Number of Pins :
28
Number of I/O :
20
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Product Number :
PIC16C55
Packaging :
Tube
Base Part Number :
PIC16C55
PWM Channels :
Terminal Pitch :
0.65mm
Product Status :
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Data Converters :
On Chip Data RAM Width :
8
DMA Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Access Time :
10 μs
DAC Channels :
Max Power Dissipation :
800mW
Supplier Device Package :
28-SSOP
Speed :
40 MHz
Package :
Tube
Number of Terminations :
28
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Frequency :
10MHz
Data Bus Width :
8B
RAM (words) :
24
Supply Voltage :
5V
Datasheets
PIC16C55-10E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55-10E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16C55, Number of Terminations:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16C55-10E/SS pinout, PIC16C55-10E/SS datasheet PDF, PIC16C55-10E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55-10E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C55-10E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C55-10E/SS Overview
PIC16C55-10E/SS Features
  • 8-bit CMOS technology for low power consumption
  • 768 bytes of OTP memory for program storage
  • Wide operating voltage range (2.5V to 5.5V)
  • High-speed operation with a maximum frequency of 10 MHz