PIC16C54CT-40/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16C54CT-40/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Product Status :
Obsolete
Frequency :
40MHz
Series :
PIC® 16C
Connectivity :
Base Part Number :
PIC16C54C
Number of Timers/Counters :
1
JESD-609 Code :
e3
Memory Type :
EPROM
Data Bus Width :
8B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Supplies :
2.5/6.25V
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
18
Number of Terminations :
18
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Core Processor :
PIC
Speed :
40MHz
DAC Channels :
No
Oscillator Type :
External
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Memory Size :
512B
Bit Size :
8
CPU Family :
PIC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Data Converters :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Gull wing
On Chip Program ROM Width :
12
DMA Channels :
No
Supply Voltage :
5V
Radiation Hardening :
Terminal Position :
Dual
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Has ADC :
Program Memory Type :
OTP
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Peripherals :
POR, WDT
Published :
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Core Size :
8-Bit
Max Power Dissipation :
800mW
Mounting Type :
Surface Mount
EEPROM Size :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
RAM Size :
25 x 8
Height Seated (Max) :
2.64mm
Number of I/O :
12
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
ROM (words) :
512
PWM Channels :
Base Product Number :
PIC16C54
Watchdog Timer :
yes
Supplier Device Package :
18-SOIC
Access Time :
40 μs
Package :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
Datasheets
PIC16C54CT-40/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54CT-40/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16C54C, Number of Terminations:18, Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, PIC16C54CT-40/SO pinout, PIC16C54CT-40/SO datasheet PDF, PIC16C54CT-40/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54CT-40/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16C54CT-40/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54CT-40/SO Overview
PIC16C54CT-40/SO Features
This microcontroller features a versatile 8-bit CPU, providing sufficient computing power for a variety of tasks. The PIC16C54CT-40/SO operates at a maximum frequency of 40 MHz, which allows for rapid processing and response times in critical applications. It also supports a wide voltage range, enhancing its adaptability to different power environments and system designs. Additional features include low-power consumption modes, multiple oscillator configurations, and a comprehensive instruction set that facilitates complex algorithms and task management.