PIC16C54C-40/SO
Mfr.Part #
PIC16C54C-40/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Core Architecture :
25 x 8
Number of Programmable I/O :
12
Memory Size :
768B
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Product Status :
Active
On Chip Program ROM Width :
12
CPU Family :
PIC
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
DAC Channels :
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 2 years ago)
Number of I/Os :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Operating Temperature :
70 °C
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Speed :
40MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of Timers/Counters :
1
Max Supply Voltage :
5.5 V
Packaging :
Tube
EEPROM Size :
Max Power Dissipation :
800mW
ROM (words) :
512
RoHS :
Compliant
8
Min Operating Temperature :
0 °C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of I/O :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supplier Device Package :
18-SOIC
Package :
Tube
Data Bus Width :
8B
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Device Core :
Connectivity :
Frequency :
40MHz
Base Part Number :
PIC16C54C
Number of Pins :
18
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
5V
Peripherals :
POR, WDT
Min Supply Voltage :
3 V
Number of Terminations :
Surface Mount :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Gull wing
Max Frequency :
40 MHz
Access Time :
40 μs
Height Seated (Max) :
2.64mm
Power Supplies :
2.5/6.25V
Datasheets
PIC16C54C-40/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54C-40/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Operating Temperature:0°C~70°C TA, Base Part Number:PIC16C54C, Number of Pins:18, Number of Terminations:18, PIC16C54C-40/SO pinout, PIC16C54C-40/SO datasheet PDF, PIC16C54C-40/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16C54C-40/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.