PIC12LF1840-E/SN
Mfr.Part #
PIC12LF1840-E/SN
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8SOIC
Stock
1
In Stock :
1
Microcontrollers
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Format :
FIXED-POINT
RoHS :
Details
RAM (words) :
256
Memory Size :
7kB
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Frequency :
32MHz
8
Number of ADC Channels :
4 Channel
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Surface Mount :
On Chip Data RAM Width :
8
Brand :
Microchip Technology / Atmel
e3
On Chip Program ROM Width :
14
Integrated Cache :
No
Number of External Interrupts :
ROM (words) :
4096
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Supplier Device Package :
8-SOIC
Data Converter :
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Flash
Product :
MCU
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Max Power Dissipation :
800mW
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Base Part Number :
PIC12LF1840
Lead Free :
Lead Free
Number of I/Os :
6 I/O
Number of Serial I/Os :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
1.27mm
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Pin Count :
Surface Mount
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Series :
PIC® XLP™ 12F
Has ADC :
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Packaging :
Tube
Low Power Mode :
Length :
4.9mm
Data Bus Width :
8B
Boundary Scan :
Supply Voltage :
3V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Height :
1.75 mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Supply Voltage :
3.3V
Data Converters :
A/D 4x10b, D/A 1x5b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Speed :
32MHz
Device Core :
Package :
Tube
Number of Pins :
Product Status :
Active
Microchip
Base Product Number :
PIC12LF1840
Supply Current-Max :
4.1mA
Number of Terminations :
Width :
3.9 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Form :
Gull wing
Published :
2010
Number of I/O :
5
Number of Timers/Counters :
3
Datasheets
PIC12LF1840-E/SN
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1840-E/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:PIC12LF1840, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, PIC12LF1840-E/SN pinout, PIC12LF1840-E/SN datasheet PDF, PIC12LF1840-E/SN amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1840-E/SN ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC12LF1840-E/SN
Microcontrollers Microchip Technology PIC12LF1840-E/SN Overview
PIC12LF1840-E/SN Features
This PIC12LF1840-E/SN microcontroller boasts several key features that make it an excellent choice for developers and engineers. It includes an internal 32 MHz oscillator, which ensures precise timing and simplified circuit design without the need for external timing components. Its integrated 256 bytes of EEPROM allows for easy data storage without additional external memory components. Additionally, the device features Enhanced Mid-range Core with 49 Instruction, 16 Stack Levels which facilitate improved processing speed and efficiency. The microcontroller also supports I²C, SPI, and UART protocols, offering flexible communication options.