PIC12LF1572-E/RF
Mfr.Part #
PIC12LF1572-E/RF
Package / Case
8-UDFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8UDFN
Frequency :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Package / Case :
8-UDFN Exposed Pad
Width :
3mm
RAM Size :
256 x 8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Terminal Form :
NO LEAD
Height Seated (Max) :
0.55mm
Speed :
32MHz
Supply Voltage :
3V
Interface :
LIN, UART, USART
Base Part Number :
PIC12LF1572
Number of Terminations :
8
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Memory Size :
3.5kB
JESD-30 Code :
S-PDSO-N8
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Supplier Device Package :
8-UDFN (3x3)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
No
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Length :
3mm
Series :
PIC® 12F