PIC12HV615-E/MS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC12HV615-E/MS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Packaging :
Tube
Published :
Access Time :
20 μs
RAM Size :
64 x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Connectivity :
Base Product Number :
PIC12HV615
Max Power Dissipation :
800mW
PWM Channels :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Converters :
A/D 4x10b
On Chip Program ROM Width :
14
Pin Count :
8
Height :
0.85 mm
Microchip
Oscillator Type :
Internal
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Watchdog Timer :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5V
Width :
3 mm
Memory Size :
1.8kB
Data Bus Width :
8B
Number of Pins :
8
ROM (words) :
Interface Type :
RS-232, USB
Number of Terminations :
Number of Timers/Counters :
3
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
EEPROM Size :
Tradename :
PIC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5V
Supply Voltage :
4.5V
JESD-609 Code :
e3
Brand :
Series :
PIC® 12F
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Data Converter :
A/D 4x10b
Length :
3 mm
Height Seated (Max) :
1.1mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Product :
MCU
Terminal Position :
Dual
Lead Free :
Lead Free
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Bit Size :
Number of I/O :
5
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Type :
Flash
Mount :
Surface Mount
Frequency :
20MHz
Package :
Tube
Has ADC :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Base Part Number :
PIC12HV615
Core Processor :
PIC
DAC Channels :
No
CPU Family :
Pbfree Code :
Mounting Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Device Core :
Interface :
RS-232, USB
Number of ADC Channels :
4 Channel
Terminal Form :
Gull wing
DMA Channels :
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Speed :
20MHz
Radiation Hardening :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
8-MSOP
Core Size :
8-Bit
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Datasheets
PIC12HV615-E/MS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC12HV615-E/MS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC12HV615, PIC12HV615-E/MS pinout, PIC12HV615-E/MS datasheet PDF, PIC12HV615-E/MS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC12HV615-E/MS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.