PIC10LF322-E/MC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC10LF322-E/MC
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 896B FLASH 8DFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Height Seated (Max) :
1mm
Operating Supply Voltage :
3.3V
Number of Pins :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Core Processor :
PIC
Brand :
CPU Family :
PIC
Base Part Number :
PIC10LF322
Bit Size :
8
Package :
Tube
Factory Lead Time :
7 Weeks
Frequency :
16MHz
Device Core :
Number of Timers/Counters :
2
Supplier Device Package :
8-DFN (2x3)
Packaging :
Tube
EEPROM Size :
Tradename :
Data Converter :
A/D 3x8b
DAC Channels :
No
JESD-609 Code :
e3
Number of ADC Channels :
3 Channel
ECCN Code :
EAR99
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Width :
2 mm
Height :
0.9 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Microchip
Published :
RAM Size :
64 x 8
Core Size :
8-Bit
Number of Programmable I/O :
4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Pitch :
0.5mm
Product Status :
Active
Data Converters :
A/D 3x8b
Program Memory Size :
896B 512 x 14
Mounting Type :
Surface Mount
Has ADC :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Oscillator Type :
Internal
Connectivity :
Program Memory Type :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
Terminal Position :
Dual
Length :
3 mm
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mounting Style :
SMD/SMT
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad
ROM (words) :
512
Radiation Hardening :
No
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Product Number :
PIC10LF322
Data Bus Width :
8B
Number of I/O :
3
Speed :
16MHz
On Chip Program ROM Width :
14
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Voltage :
3.3V
Max Power Dissipation :
800mW
RoHS :
Details
PWM Channels :
yes
Number of Terminations :
Surface Mount :
DMA Channels :
Watchdog Timer :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
PIC® 10F
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
PIC10LF322-E/MC
Microchip Technology PIC10LF322-E/MC
This microcontroller stands out due to its robust feature set which includes an enhanced 8-bit CPU with an internal oscillator, providing up to 16 MIPS of processing power at 16 MHz. It is equipped with high-performance analog and digital peripherals such as ADCs, comparators, and PWM modules which are essential for real-time processing tasks. Additionally, its low-power characteristics and wide operating voltage range from 1.8V to 3.6V ensure versatility across various electronic applications, while its programmability through MPLAB X IDE enhances usability for developers.