PIC10LF320T-I/MC
Mfr.Part #
PIC10LF320T-I/MC
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 448B FLASH 8DFN
Memory Size :
448B
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Core Size :
8-Bit
Width :
2 mm
Oscillator Type :
Internal
RoHS :
Details
RAM Size :
64 x 8
Number of Programmable I/O :
4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
No SVHC
Package :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
800mW
Number of I/O :
3
Supply Voltage :
3.3V
Base Product Number :
PIC10LF320
Program Memory Size :
448B 256 x 14
1 (Unlimited)
Number of ADC Channels :
3 Channel
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Data Converters :
A/D 3x8b
On Chip Program ROM Width :
14
Series :
PIC® 10F
DMA Channels :
No
Height :
0.9 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Frequency :
16MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
CPU Family :
Operating Supply Voltage :
3.3V
Data Converter :
A/D 3x8b
Number of PWM Channels :
2
Device Core :
Number of Timers/Counters :
2 Timer
Speed :
16MHz
Base Part Number :
PIC10LF320
Terminal Pitch :
0.5mm
Program Memory Type :
Flash
Pin Count :
Published :
Factory Lead Time :
7 Weeks
ROM (words) :
256
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Height Seated (Max) :
1mm
Supplier Device Package :
8-DFN (2x3)
Product Status :
Active
Length :
3 mm