PIC10F320-E/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC10F320-E/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 448B FLASH 8DIP
Stock
823
In Stock :
823
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Part Number :
PIC10F320
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Bus Width :
8B
Number of I/Os :
4 I/O
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Frequency :
16MHz
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Surface Mount :
No
Microchip
Number of Pins :
8
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Max Power Dissipation :
800mW
Package :
Tube
PWM Channels :
yes
Base Product Number :
PIC10F320
Number of ADC Channels :
3 Channel
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
8
Program Memory Size :
448B 256 x 14
RAM Size :
64 x 8
Connectivity :
Packaging :
Tube
Data Converters :
A/D 3x8b
ECCN Code :
EAR99
Program Memory Type :
Flash
Oscillator Type :
Internal
Core Processor :
PIC
Bit Size :
Length :
9.27 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Programmable I/O :
4
Mounting Style :
Through Hole
Speed :
16MHz
RoHS :
Details
DAC Channels :
No
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Tradename :
PIC
Watchdog Timer :
yes
CPU Family :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.3V~5.5V
Number of I/O :
3
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage :
3.3V
Has ADC :
Device Core :
Product Status :
Active
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
6.35 mm
Published :
2011
Supplier Device Package :
8-PDIP
DMA Channels :
Number of Timers/Counters :
2
Radiation Hardening :
Number of Terminations :
Height :
3.3 mm
EEPROM Size :
Data Converter :
A/D 3x8b
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Core Size :
8-Bit
ROM (words) :
256
Factory Lead Time :
7 Weeks
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
On Chip Program ROM Width :
14
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Position :
Dual
Series :
PIC® 10F
Datasheets
PIC10F320-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC10F320-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC10F320, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:8, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:8, Package / Case:8-DIP (0.300, 7.62mm), PIC10F320-E/P pinout, PIC10F320-E/P datasheet PDF, PIC10F320-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC10F320-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.