PIC10F222-I/MC
Mfr.Part #
PIC10F222-I/MC
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DFN
Microcontrollers
Pbfree Code :
yes
Number of Timers/Counters :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Programmable I/O :
4
Frequency :
8MHz
RAM Size :
23 x 8
Number of ADC Channels :
2 Channel
PWM Channels :
No
Device Core :
PIC
Height :
0.95 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
EEPROM Size :
Supply Voltage :
3V
Series :
PIC® 10F
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Package :
Tube
Mounting Style :
SMD/SMT
Memory Size :
768B
Terminal Position :
Dual
Max Operating Temperature :
85 °C
Mounting Type :
Surface Mount
Power Supplies :
2.5/5V
Base Part Number :
PIC10F222
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Product Status :
Active
Speed :
8MHz
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tube
Data Converter :
A/D 2x8b
Max Frequency :
8 MHz
Oscillator Type :
Internal
Radiation Hardening :
No
DAC Channels :
Package / Case :
8-VFDFN Exposed Pad
8-bit Microcontrollers - MCU
Core Architecture :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product :
MCU
Base Product Number :
PIC10F222
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Factory Lead Time :
6 Weeks
CPU Family :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Supplier Device Package :
8-DFN (2x3)
Interface :
USB
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Microchip
Access Time :
8 μs
Min Supply Voltage :
2 V
ROM (words) :
512
Max Supply Voltage :
5.5 V
RoHS :
Compliant
Core Size :
8-Bit
Memory Type :
Data Converters :
A/D 2x8b
Length :
3mm
Brand :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Core Processor :
Lead Free :
Lead Free
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Width :
3 mm
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Pitch :
0.5mm
Peripherals :
POR, WDT
Number of I/O :
4
Datasheets
PIC10F222-I/MC
Microchip Technology PIC10F222-I/MC
Microcontrollers Microchip Technology PIC10F222-I/MC Overview
PIC10F222-I/MC Features
This microcontroller includes several key features that enhance its usability in various applications. The PIC10F222-I/MC operates with a 4 MHz internal oscillator, which provides stable timing for data processing and task execution. Additionally, it supports up to 8 I/O pins, offering ample flexibility for interfacing with other modules and devices. Power-saving modes such as sleep and idle ensure efficient power management for battery-operated or low-power applications.