PIC10F220T-E/OT
Mfr.Part #
PIC10F220T-E/OT
Description
IC MCU 8BIT 384B FLASH SOT23-6
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Program Memory Size :
384B 256 x 12
RAM Size :
16 x 8
Frequency :
8MHz
Max Power Dissipation :
800mW
e3
PWM Channels :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
yes
Device Core :
Published :
Interface :
USB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of ADC Channels :
2 Channel
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
RoHS :
Details
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Factory Lead Time :
7 Weeks
Lead Free :
Lead Free
ROM (words) :
256
Terminal Pitch :
0.95mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Microchip
Speed :
8MHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Number of I/Os :
4 I/O
Power Supplies :
2.5/5V
6
Memory Size :
384B
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Product Status :
Active
Supply Voltage :
5V
Height :
1.1 mm
Peripherals :
POR, WDT
Width :
1.63 mm
Family Name :
PIC10
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Package Type :
SOT 23
Series :
PIC® 10F
Length :
2.95mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Access Time :
8 μs
Base Part Number :
PIC10F220
Base Product Number :
PIC10F220
Mount :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA