PIC10F220-E/OT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC10F220-E/OT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SOT-23-6
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 384B FLASH SOT23-6
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
DAC Channels :
No
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
6
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Watchdog Timer :
yes
Tradename :
PIC
Number of Terminations :
6
Radiation Hardening :
No
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of I/O :
4
Peripherals :
POR, WDT
Published :
Connectivity :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
0.95mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Series :
PIC® 10F
Program Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Pbfree Code :
yes
Length :
2.9mm
Number of I/Os :
4 I/O
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
CPU Family :
PIC
Product Status :
Obsolete
Speed :
8MHz
Package / Case :
SOT-23-6
Mounting Type :
Surface Mount
ROM (words) :
256
Has ADC :
Mounting Style :
SMD/SMT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Supplier Device Package :
Data Bus Width :
8B
Number of Timers/Counters :
1
Bit Size :
8
Package :
Bulk
Supply Voltage :
3V
EEPROM Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Core Size :
8-Bit
Program Memory Size :
384B 256 x 12
Packaging :
Bulk
Base Part Number :
PIC10F220
Power Supplies :
2.5/5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Microchip
On Chip Program ROM Width :
12
Data Converter :
A/D 2x8b
Frequency :
8MHz
Data Converters :
A/D 2x8b
RAM Size :
16 x 8
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Base Product Number :
PIC10F220
Core Processor :
JESD-609 Code :
e3
DMA Channels :
Oscillator Type :
Internal
Pin Count :
Interface :
RS-232, USB
Max Power Dissipation :
800mW