PGH100N16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PGH100N16
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
THYRISTOR MODULE 3PHASE LEG T+D
Stock
13
In Stock :
13
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Brand :
Packaging :
Cut Tape
Current - Hold (Ih) (Max) :
80 mA
Product Category :
SCR Modules
Structure :
Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100 mA
Package :
Bulk
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
1200A @ 50Hz
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology :
Si
Series :
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR, 6 Diodes
RoHS :
Details
Subcategory :
Thyristors
Package / Case :
Module
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
2.5 V
Mounting Type :
Chassis Mount
Mounting Style :
Screw Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Type :
SCR Modules
Product Status :
Active
Voltage - Off State :
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) :
100 A