PF0601.333NL
Mfr.Part #
PF0601.333NL
Description
FIXED IND 33UH 590MA 345MOHM SMD
Fixed Inductors
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max DC Current :
1.3A
Inductance :
33μH
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Series :
PF0601NL
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
345mOhm Max
Size / Dimension :
0.272Lx0.256W 6.90mmx6.50mm
Tolerance :
±20%
Current - Saturation (Isat) :
590mA
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Q @ Freq :
Test Frequency :
100kHz
Shielding :
yes
Frequency - Self Resonant :
17MHz
Package :
Tray
Material - Core :
Surface Mount :
yes
Current Rating :
590mA
Supplier Device Package :
Features :
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Current Rating (Amps) :
590mA
Current - Saturation :
590mA
Datasheets
PF0601.333NL
Pulse Electronics PF0601.333NL
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD