PEC35SFAN
Mfr.Part #
PEC35SFAN
Description
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.538 13.67mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Width :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Number of Positions :
35
Current Rating (Amps) :
3A
Height :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Length :
88.9mm
Datasheets
PEC35SFAN
Sullins Connector Solutions PEC35SFAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 35-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height