PEC33SAAN
Mfr.Part #
PEC33SAAN
Description
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Height :
2.54mm
Number of Positions :
33
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Current Rating (Amps) :
3A
Width :
2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Length :
83.8mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Datasheets
PEC33SAAN
Sullins Connector Solutions PEC33SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 33-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height