PEC27SBAN
Mfr.Part #
PEC27SBAN
Description
CONN HEADER R/A 27POS 2.54MM
Number of Positions :
27
Width :
2.54mm
Length :
68.6mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Current Rating (Amps) :
3A
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Height :
3.56mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Datasheets
PEC27SBAN
Sullins Connector Solutions PEC27SBAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 27-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height