PEC25SABN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PEC25SABN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Material :
Phosphor Bronze
Housing Color :
Black
Reference Standard :
UL
Contact Type :
Male Pin
Style :
Board to Board or Cable
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number Of PCB Rows :
1
Width :
2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
Height :
2.54mm
Published :
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Shape :
Square
Number of Conductors :
ONE
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Housing Material :
Plastic
Number of Rows :
1
Gender :
Male
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Length :
63.5mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating (Amps) :
3A
Overall Contact Length :
0.560 14.22mm
Number of Positions :
25
Shrouding :
Unshrouded
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Finish - Mating :
Tin
Mount :
Through Hole
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
PEC25SABN
Sullins Connector Solutions PEC25SABN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 25-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height