PEC23SGAN
Mfr.Part #
PEC23SGAN
Description
CONN HEADER R/A 23POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
3A
Length :
58.4mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Height :
3.56mm
Number of Positions :
23
Width :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PEC23SGAN
Sullins Connector Solutions PEC23SGAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 23-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height