PEC22SFBN
Mfr.Part #
PEC22SFBN
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
1
Overall Contact Length :
0.638 16.21mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Length :
55.9mm
Height :
2.54mm
Number of Positions :
22
Width :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PEC22SFBN
Sullins Connector Solutions PEC22SFBN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polybutylene Terephthalate (PBT) 22-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height